Czego możemy oczekiwać od rządu koalicyjnego?

Realizacji postulatów i programu, który jest akceptowalny przez wszystkich koalicjantów. Oznacza to, że zmiany wprowadzane przez nowy rząd mają szansę cieszyć się szerokim poparciem większości Polek i Polaków, prezentujących najróżniejsze poglądy, od konserwatywnych demokratów do nowej lewicy.

Nie skupiajmy się na pojedynczych postulatach. Nie koncentrujmy się też na wszystkich jednocześnie. Kolejność realizacji obietnic oraz harmonogram ich wypełniania będzie miał szansę powstać po objęciu władzy, co jeszcze nie nastąpiło. Przeprowadzenie audytów przedsięwzięć, inwestycji, wydatków w instytucjach, ministerstwach jest podstawą stworzenia dobrego planu na przyszłość.

W całym procesie formowania nowego rządu, uzgadniania programu koalicyjnego, realizacji obietnic, kluczowe są rozmowa współpraca i kompromis. Bardzo tego ostatnio w polskiej polityce brakowało. Uczestnicy tych rozmów wskazują, jak konstruktywna i przyjazna jest atmosfera, w której obecnie umowa koalicyjna powstaje.

To daje nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze powrotu do normalności i rozmawiania o polityce w taki sposób jak rozmawiamy o hobby, wyjściu do teatru, czy planach urlopowych.