Spotkanie Amerykańskiej Izby Gospodarczej mieliśmy okazję porozmawiać jak ostatnie wybory wpłyną na sytuację w Polsce, zwłaszcza z perspektywy prywatnego biznesu i zagranicznych inwestorów.

Mieliśmy wspaniałych panelistów: Michała Baranowskiego z The German Marshall Fund of the United States , Marka Świerczyńskiego z Polityka Insight i Arletę Zalewską z TVN24 .

1. Energetyka – wszyscy analitycy przewidują, że zobowiązania zaciągnięte przez Polskę w sprawie budowy elektrowni jądrowych będą utrzymane.

2. Armia – czas wrócić na ziemię: nie zbudujemy największej armii w Europie. Stać nas jednak na sprawne i nowoczesne siły zbrojne będące integralną częścią NATO. Nie mamy wystarczającej infrastruktury aby 50% budżetu militarnego wydać w polskich spółkach. Jednak trzeba odchodzić od bezpośrednich zakupów zagranicznych (Korea) a skoncentrować się bardziej na polsko-zagranicznych projektach joint-venture. Oczywiście, nie stanie się to bez Ministra Obrony, który potrafi skutecznie porozumieć się z Prezydentem.

3. Środowisko biznesowe – przywrócenie praworządności jest warunkiem niezbędnym dla normalnego funkcjonowania biznesu. Regulacje prawne dotyczące gospodarki muszą być konsultowane i przewidywalne (bez zaskoczeń jak Polski Ład).

4. Najbliższe pół roku – działania nowego rządu w najbliższych miesiącach zdecydują o sukcesie lub porażce demokratycznej koalicji w zbliżających się wyborach samorządowych i europejskich. Eksperci oczekują szybkiej realizacji kilku głównych obietnic wyborczych i „koalicyjnego” podejścia do zbliżających się wyborów.